Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, która rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia – najważniejszego czasu dla nas chrześcijan.

 

Osoby, które dzisiaj uczestniczą we Mszy świętej radiowej lub telewizyjnej, są zdrowe, w stanie łaski uświęcającej i pragną przyjąć komunię świętą – będzie taka możliwość w kościele parafialnym oraz w kościele zabytkowym bezpośrednio po Gorzkich Żalach od godz. 15:45 do 16.00 oraz od 18:45 do 19:00.

Z uwagi na bezpieczeństwo, serdecznie prosimy osoby przystępujące do Komunii świętej na klęcząco i na stojąco o zachowanie odległości od siebie przynajmniej 1,5 metra.

W niedziele rozpamiętujemy Mękę Pańską podczas GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym: w naszej świątyni w niedzielę o godz. 15.00, w Łyśniewie przed Mszą św. o godz. 10:00. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym - Święte Triduum Paschalne, które będziemy przeżywać bez udziału wiernych, lecz tylko z udziałem ściśle określonej asysty liturgicznej oraz 5 osób, które mają intencje tego dnia w kościele. Zachęcamy wiernych do uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego za pośrednictwem środków społecznego przekazu, a zwłaszcza transmisji internetowej z kościoła parafialnego. Celebracje liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej odbywają się tylko w kościołach parafialnych. Toteż nie będzie nic sprawowane w kościele zabytkowym. Stolica Apostolska udzieliła pozwolenia, aby w Wielki Czwartek każdy kapłan mógł sprawować Mszę Świętą nawet bez udziału wiernych. W Wielki Czwartek opuszczamy obrzęd obmycia nóg oraz procesję z Najświętszym Sakramentem. Nie urządzamy „ciemnicy”. Najświętszy Sakrament pozostaje w zamkniętym tabernakulum. W Wielki Czwartek nie będzie Mszy Świętej o godz. 7:00 i 8:00. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w  kościele wieczorem o godz. 18:00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Bożego. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14.  roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Tego dnia ograniczmy także oglądanie telewizji i słuchanie muzyki, aby głębiej przeżyć dzień śmierci naszego Pana. O godz. 15:00 zapraszamy do transmisji na rozpoczynającą się w Wielki Piątek Nowennę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 21:30 rozpoczniemy ostatnie w tym roku Gorzkie Żale. Wszystko będzie miało miejsce bez udziału wiernych, lecz tylko poprzez transmisję internetową.

Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia w swoich domach. W Wielką Sobotę w parafii nie organizujemy  błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny (ani w kościele, ani poza kościołem). W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej w czasie wielkanocnego śniadania.  Tekst znajdujący się na stronie internetowej parafii lub Facebooku. 

O godz. 21:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego - liturgię Wigilii Paschalnej. Na zakończenie liturgii opuszcza się procesję rezurekcyjną. Kapłan błogosławi Najświętszym Sakramentem zgromadzonych, a następnie - wychodząc przed kościół - całą wspólnotę parafialną. Prosimy trwać w domach na Liturgii Wigilii Paschalnej.

Świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczniemy Mszą św. o godz. 8.00.

Podczas Mszy Świętej o godz. 12:30 uroczysty Chrzest święty dzieci.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze święte odprawimy w porządku niedzielnym.

O godz. 9:30 Msza święta zbiorowa za zmarłych.

Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje zbiórkę na zakup niezbędnych środków ochrony bezpośredniej dla szpitali i innych placówek niosących pomoc chorym w czasie trwającej epidemii. Okażmy serce tym, którzy dbają o nasze zdrowie. Pomóżmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Ofiary można wpłacać na rachunek bankowy Caritas Diecezji Pelplińskiej 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem „pomoc dla szpitali”. Informacje na stronie Caritas Diecezji: pelplin.caritas.pl oraz pod numerem telefonu 585361531.

W związku z obowiązującym ograniczeniem uczestnictwa wiernych podczas      Mszy Świętych, zarząd Wydawnictwa Bernardinum informuje, że kolejny numer dwutygodnika diecezjalnego „Pielgrzym” (7/2020) nie zostanie dostarczony do parafii. Od 2 kwietnia br. będzie dostępna bezpłatna wersja tego wydania w formie pdf na www.pielgrzym.pelplin.pl.

Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej – spowiedzi, proszę o telefoniczny kontakt - +48 536 677 242. Spowiedź jest nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Nie będziemy spowiadać w czasie Mszy świętej, ale będziemy dostępni po wcześniejszym umówieniu na konkretną godzinę. W obecnej sytuacji w kościołach mogą przebywać wierni w grupie nie większej niż 5 osób. Przypominam, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).

Ofiary związane z administracją, intencjami oraz ofiarami w ramach niedzielnej kolekty można przesyłać na numer konta parafialnego -  Bank Spółdzielczy w Sierakowicach 45 8324 0001 0000 1821 2000 0010

Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej: „Pielgrzym”, „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, nasz parafialny tygodnik „Tydzień u św. Marcina”.