Parafia pw. Św. Marcina z Tours w Sierakowicach
Diecezja Pelplińska

Rekolekcje przy Ołtarzu Papieskim

Środa, 12 Czerwiec 2019 r.

Rekolekcje przy Ołtarzu Papieskim


Minęło 20. lat od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie i 40. lat od pierwszej wizyty w Polsce, a jednak słowa „niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi” oraz zachęta „budujcie na skale”, którą jest Chrystus wciąż są aktualne i wybrzmiewają w Sierakowicach.

Jedną z pamiątek wizyty w Pelplinie jest Ołtarz Papieski umieszczony na wodzie w parku 8. Błogosławieństw w Sierakowicach, będąc niejako wizytówką Sierakowic, gdzie od 3 lat gromadzą się ludzie wszystkich stanów na Rekolekcjach przy Ołtarzu Papieskim, pogłębiając nauczanie Jana Pawła II.       

Rekolekcje przy Ołtarzu Papieskim rozpoczęły się dnia 2 czerwca, a trwały do 6 czerwca. W niedzielę ks. Andrzej Szopiński modlił się za rodziny i dzieci nienarodzone podczas Mszy świętej, następnie przez Sierakowice przeszedł Marsz Życia zorganizowany przez Bractwo Małych Stópek ze Starogardu Gdańskiego. Całość Dnia Rodziny została zwieńczona Festynem Rodzinnym przy amfiteatrze „Szerokowidze”, gdzie wystąpił zespół Good God, stworzony przez kapłanów z diecezji lubelskiej.  Poniedziałek, 3 czerwca został poświęcony chorym za których modlił się ks. Wiesław Badaszek podczas Mszy świętej. Każdemu choremu na duszy i ciele został udzielony sakrament namaszczenia chorych oraz udzielono błogosławieństwa lourdzkiego. Po Mszy świętej miał miejsce wykład dr Iwony Niedbalskiej, która zaznaczyła w swoim wykładzie wrażliwość na dietę w funkcjonowaniu chorego. Dnia 4 czerwca, we wtorek za zgromadzoną młodzież podczas Mszy świętej modlił się ks. Adam Kałduński, a następnie koncert ewangelizacyjny wraz ze świadectwami zaśpiewał zespół Nieboskłonnych. Zaś w środę, 5 czerwca poświęcono ten dzień Matce Jezusa Chrystusa. Tego dnia Mszę świętą sprawował ks. Marek Wera, a następnie procesję światła ulicami Sierakowic poprowadzili wikariusze pracujący w obu parafiach wsi. Jednak kulminacyjnym dniem Rekolekcji przy Ołtarzu Papieskim był dzień ipsa die wydarzeń z przed dwudziestoma laty w Pelplinie – 6 czerwca. Tego dnia biskup Arkadiusz Okrój sprawował Mszę świętą w Sierakowicach, prosząc o nowe i święte powołania do służby w Kościele, ale także powiedział u początku tejże Mszy świętej: „przyszedłem do Was by się napatrzeć. Napatrzeć na Was wszystkich. Słuchajcie! Nie przyszliśmy tutaj do Sierakowic by jakąś akademię uświetnić, ale byśmy poczuli, że On na nas patrzy. Bóg na nas patrzy. A to jest wielka łaska, że to patrzenie jest bardziej realne, bo czujemy wzrok św. Jana Pawła II. On teraz patrzy z wielką miłością na Kościół, który zawsze kochał”[1].

            Po tych słowach biskupa Arkadiusza warto wrócić do słów wdzięczności ze strony Ojca świętego, kiedy to nie przypadkowo biskup Szlaga zaadaptował „tekst proroka Micheasza: ‘A ty Pelplinie, pomorska ziemio, wcaleś nie najlichszy między księżęty pomorskimi, bo do ciebie przyjdzie Pasterz, co rządzi całym ludem Bożym’. I przyszedł! Ileż to dobra dzieje się przez tę błogosławioną obecność! Każdy będzie to spotkanie z Ojcem Świętym z Biskupiej Góry 
w Pelplinie odbierał bardzo osobiście, indywidualnie i subiektywnie”
[2]. Dodał autor także, że „Dr Joaquin Navarro Valls, rzecznik Watykanu oświadczył jednak, cytuję za  Naszą Gazetą 
z 7 czerwca 1999,  że już dawno nie widział Papieża tak odprężonego, jak właśnie 
w Pelplinie”
[3].

            I tak jest właśnie każdego roku w Sierakowicach, gdzie Rekolekcje przy Ołtarzu Papieskim pozwalają każdemu odpocząć i nabrać sił duchowych. Każdy to spotkanie w Sierakowicach traktuje, jak przed 20 – tu laty: osobiście, indywidualnie i subiektywnie, lecz nade wszystko, mając świadomość, „że On na nas patrzy. Bóg na nas patrzy”[4].  Dlatego tak wyjątkowe są te spotkania, a tworzy je cała wieś Sierakowice. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przebieg rekolekcji, a nade wszystko GOK w Sierakowicach, Radzie Rycerzy Kolumba w Sierakowicach oraz wielu osobom dobrej woli.

Ks. Andrzej Patrzykąt

[1] A.Okrój, Homilia ks. biskupa Arkadiusza Okroja, 6.06.2019, [dokument dźwiękowy], Radio Głos 2019.

[2] Wizyta, „Pielgrzym” 10 (1999) nr 14.

[3] Tamże.

[4] A.Okrój, Homilia ks. biskupa Arkadiusza Okroja…

Galeria zdjęć

Kancelaria parafialna

Czynna od poniedziałku do piątku pół godziny po Mszy świętej o godz. 8:00 i 18:00,

z wyjątkiem I piątków miesiąca.

Telefon nr 58 684 79 25

Plan nabożeństw

Niedziele i święta: 
6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem dzieci)
12.30,14:00, 17:30, 20:00

W Drewnianym Kościele Zabytkowym w lipcu i sierpniu o godz. 14:00. W III Niedzielę miesiąca liturgia w języku kaszubskim o godz. 14:00 w kościele parafialnym.

Kaplica MB Fatimskiej w Łyśniewie – 10:00

Dni powszednie:
7:00, 8:00, 18:00,

GODZINA ŚWIĘTA
w każdy czwartek od 19.00-20.00.
- rozpoczęcie Mszą świetą o godz. 18:00, zakończona Mszą św. o godz. 20.00.

Tylko w czwartek przed I piątkiem miesiąca
od godz. 23.00-24.00.
- rozpoczęcie Mszą świetą o godz. 22.00.

Chrzest święty dziecka

Sakrament małżeństwa

Kwestionariusz do pogrzebu